Rozhovory

Romana Palčová: Nezkoušet hloupé diety a nepoužívat doktory Google a Seznam.

Léto! To je slunce, teplo, zmrzlina, prázdniny, dovolená… A hubnutí do plavek (,na které je už trochu pozdě)?

Hm, možná by právě proto mohl být prázdninový rozhovor aktuální. Klidně by mohl být aktuální po Vánocích, nebo… Nebo se na to podíváme trochu z jiného úhlu. 

Správnou výživu a pohyb si mnozí spojují s postavou štíhlou jak pro titulku ženského magazínu, tahle kombinace je však s přísadou pozitivního myšlení klíčem především ke zdravému a spokojenému životu. A zatímco někteří se o základní ingredience zajímají, jiným je to, čím se stravují a zda se hýbou, vlastně jedno. 

Nešvarem je také to, že v dnešní době příliš mnoha informací je komplikované vybírat, co vlastně je správné, co jen babskou povídačkou, co jen komerčním trikem. Asi mě nepřestane udivovat, že lidé utrácí peníze za zázračné pilulky slibující kila dolů, či zkouší bláznivé diety podle zrovna populární hollywoodské hvězdy.

Svým způsobem jsem obezřetná i při větě: Jsem výživový poradce. Minimálně když jsem si na vysoké hledala brigádu, poptávka po rádoby odbornících byla skutečně velká. Do poradny hledáme mladého člověka, co má zájem o zdraví životní styl. Teoretické ani praktické znalosti nebyly podmínkou. Zaučení za týden, v náplni práce prodej konkrétních doplňků stravy. O jojo efektu neinformujeme…

A tak jako je to se vším, jsou tady také výživový poradci, kteří mají skutečné znalosti, vědomosti, praxi, odbornost. Mezi nimi i MUDr. Romana Palčová, kterou bych raději než výživovou poradkyni uvedla jako lékařku, která do Jeseníku přinesla program Metabolic Balance, aby pomáhala lidem, kteří mají metabolické potíže nebo chtějí žít zdravěji. Kromě toho se věnuje také pracovnímu lékařství a…

… no je toho moc, takže hezké čtení 🙂 

 


Jak jsme se dostali do Jeseníku? To je takové úsměvné. Ve městě žijeme s rodinou sedmým rokem, předtím jsme Jeseník neznali, nikdy jsme tady nebyli. Chvíli před stěhováním do něj, jsme řešili, kde budeme pracovat. Já jsem dostala nabídku jít jako lékařka do Německa. Pro mě to bylo super, část svého studia jsem tam strávila, tak jsem to mohla zúročit.

Už jsme vyřizovali papíry pro odchod do ciziny a manžel pak, že neví, jestli se se svou profesí v Německu uplatní. Rozhodl se také pro změnu práce a jel na výběrové řízení sem, místo do Německa jsme přijeli do Jeseníku.

Původně jsme zde plánovali strávit rok nebo dva. Pak jsme se chtěli vrátit. Tehdy už jsem byla těhotná, takže rodičovská v horách zněla fajn.  Dopadlo to ale tak, že jsme tu už sedmým rokem a vždy, když říkám místním, jak jsme se sem dostali, udiveně na mě koukají. Prý za prací, do Jeseníku? Usmíváme se tomu.

Pocházíme z Olomouce, kam nás to pořád táhne, protože tam máme zázemí, byt, rodinu, babičky a dědečky. Vlastně máme dvě hnízda, mezi kterými přejíždíme. Nicméně zvykli jsme si tady a syn už nastupuje do první třídy, tak tady zakořeníme.

Co je podle mě pro tento kraj potřeba? Na Jesenicko by se měli vracet vzdělaní lidé, co to tady mohou povznést. Vlastně i proto tady dělám Metabolic Balance a pracovní lékařství. Chtěla jsem přinést něco navíc. Něco světového, co tady chybí a co mi dává smysl.

Metabolic Balance je v současnosti z mého lékařského pohledu nejlepší program na úpravu životosprávy. Výživový program, který není primárně o redukci hmotnosti. Spíše se jedná o harmonizaci metabolismu a dosažení toho, aby organismus sám fungoval, tak jak má. Člověk se pak cítí mnohem lépe a je zdravější.

Když se mi narodily děti, čím dál tím víc jsem se vracela k základu. V  ordinaci lékaře jsem viděla a vidím dnes a denně, jak předepisujeme řadu léků. Ty by měly být pouhým doplňkem životního stylu. Bohužel na řešení změny životního stylu v ordinaci příliš času není. Na edukaci pacienta jsem měla jako lékařka pár minut a když se mě ptali, co mají dělat, přemýšlela jsem a hledala nejlepší řešení.

To co tedy dělám s  programem metabolic balance, je nenásilná úprava životního stylu. Samotná změna zůstává na lidech. Pokud oni sami v péči o své zdraví nezačnou od základu a  nepřevezmou zodpovědnost, nebude fungovat nic! Přitom za chvíli to bude jako časovaná bomba, počet metabolických onemocnění – metabolického syndromu, vysokého tlaku, cukrovky, nespavosti, deprese a dalších potíží stále narůstá.

Každopádně jako lékařka si nemůžu dovolit lidem nabízet něco, co by je mohlo poškodit. Proto mi čtyři roky trvalo, než jsem se rozhodla a udělala kurz poradce a šla do toho.

S jakými problémy a žádostmi za mnou lidé chodí? Samozřejmě nejčastěji chtějí zhubnout, ale chodí také lidé, kteří se starají o svůj zdravotní stav. Třeba senioři okolo šedesátky se zdravotním problémem, kterým je většinou zvýšené množství tuků v krvi či zvýšená hladina cukru. Na to dá lékař většinou informační  leták, jak máte a nemáte jíst. Takový papír si člověk načte, ale stejně to většinou nefunguje.  Poté nastupuje medikamentozní léčba.  Ale pokud  se pacient stravuje stále nevhodně,  léky řeší jen následek.

Společně ke mně chodí i maminky s dcerami. To je super, protože časem podle mě budou mít zdravotní problémy kvůli stravování teenageři i děti. Čím dál tím více jich má nadváhu a v dospělosti jim tak brzy hrozí onemocnění. Pro rodiče s dětmi považuji výživový program za skvělou startovací pozici do života. Hlavně nezkoušet žádné hloupé diety, nepoužívat žádný doktor Google a doktor Seznam. Poradit se.

Mnohdy se stává, že lidé spoustu informací mají. Jsem ráda, že se zajímají, nicméně za problém považuji to, že si v tom množství nejsou schopni vybrat nebo interpretovat informace správně.

Samozřejmě, když se něco objeví a člověk to potřebuje rychle a bezbolestně vyřešit, reklamy na internetu jsou pro něj najednou „wau“. Třeba reklama na redukci hmotnosti, značka: Za měsíc hubená. To bohužel nefunguje. Za měsíc možná budete hubená, ale za tři měsíce máte ještě o několik kilo více než na začátku a negativum už reklama neukáže.

Proto volím cestu, která je pomalejší, ale jistá a trvalá.

Zda je o výživový program v Jeseníku zájem? Začala jsem v září loňského roku. Předtím jsem byla na rodičovské a moc času jsem na to neměla. Také nemám marketingovou základnu, webové stránky jsou poměrně těžce dohledatelné a sama se propagovat zatím moc  neumím.

Jedu tedy na doporučení, připadá mi to i důvěryhodnější. Ten, kdo Metabolic Balance absolvuje, to rád říká dál. Navíc to jde na něm i vidět a okolí si všimne. Většina klientů je ochotná jít s pravdou ven a předat na mě kontakt.

Takže zájem se stále zvyšuje. Osvědčili se mi spokojení klienti. Nicméně i ta marketingová stránka je důležitá, proto dělám například besedy. Lidi se na nich dozví o možnostech a mých službách.

Jakou mají lidé v mém programu výdrž? To je různé. Jelikož jsem chtěla dělat v poradenství něco navíc, dodělala jsem si vzdělání v oblasti koučinku. V uvozovkách dělám takovou psychoterapii. Vím, jak pomoci lidem najít motivaci, aby u změny vydrželi. Zároveň je to ale hodně o jejich nastavení.

Už na seznamovací schůzce jsem většinou schopna odhadnout, jestli je pro někoho program vhodný. Poslouchám, co lidé očekávají a dle toho jim hned na začátku řeknu, ať si to případně ještě rozmyslí. Někteří lidé očekávají zázračné pilulky a nicnedělání. To ale nefunguje, pro ně je to ztráta peněz, pro mě ztráta času. Všechny proto do programu nepřijímám. Většinou ale chodí motivovaní lidé, kteří si program zaplatí a chtějí z něj vytěžit maximum.

Mým mottem je: Vnímej svoji jedinečnost.

Když pracuji s klienty, nedá se říci, že bych jim úplně radila. Spíš je otázkami navádím, aby si sami našli způsob, jak si pomoci.  Někdo je skřivan, někdo je sova, a kdybych mu já říkala, kdy má jíst, efekt by to nemělo. V hlavě má svou odpověď člověk sám.

Také se věnuji pracovnímu lékařství.

Co je pracovní lékařství? Je to obor zabývající se hlavně prevencí vzniku onemocnění. Ze zákona je každý zaměstnavatel povinen zaměstnancům zajistit pracovně lékařskou službu, která zahrnuje lékařskou prohlídku, poradenskou činnost a dohled na pracovišti.

Pracovní prohlídky se provádí, to musí být. Dohled na pracovišti jakž takž. Poradenství by se dalo označit jako Popelka. Možná o něm zaměstnavatelé ani nevědí, bylo by ale dobré ho poskytnout zejména  lidem pracujícím v riziku,   v třísměnném provoze, práci v noci.  Tací mají rozhozené biorytmy, každý týden  jinak spí. Lidem se zvýšenou psychickou zátěží atd. Například firemní koučink, metody zvládání stresu, psychohygiena jsou vysoce efektivní preventivní opatření.

Tomu bych se ráda věnovala, ale zatím necítím ze strany zaměstnavatelů velký zájem. Nicméně když si spočítáme, kolik života strávíme v práci, stálo by za to se nad tím zamyslet.  Opět v Německu mají pracovní lékařství na vyšší úrovni, jsou krok před námi a zaměstnavatelé chtějí udržet zdraví svých zaměstnanců co nejlepší, protože i pro ně je to výhodné. Programy prevence zdraví tam fungují výrazně lépe.

….

Jak vlastně vypadá výživový program? Je to intenzivní a opravdu individuálně koncipovaný program, pro každého jednotlivce na míru. Vypracovává se na základě podrobných laboratorních odběrů, anamnézy onemocnění a osobního dotazníku. Program  trvá zhruba půl roku, jedná se o sedm schůzek. Na nich doladíme  jídelníček  tak , aby každému člověku pasoval co nejlépe.

Každý člověk pro mě znamená zhruba dvanáct hodin práce. Udělám vstupní pohovor, pak jde klient do odběrové laboratoře. Všechny výsledky se posílají do Německa, kde počítačově zpracovávají takové množství dat, které by lidský mozek sám nezvládl. Vyberou pro metabolismus nejvhodnější potraviny a informace mi posílají zpět. Následně mám podklad, se kterým s klientem pracujeme a který upravujeme dle potřeb.

Sama jsem program studovala jako lékařka čtyři roky. Překvapilo mě třeba, že doporučují jíst třikrát denně. Zvláštní, říkala jsem si, když jinde píšou pětkrát . Četla jsem o tom v německých originálech a vlastně dospěla k názoru, že mají pravdu.

Funguje to na základě fyziologických mechanismů. Člověku stačí jíst třikrát denně, ale musí vědět, co. Navíc v dnešní uspěchané době mi připadá, že lidi jsou nakonec rádi, že mají tři jídla, jejichž energetická hodnota je stejná, jako těch pět porcí. Upravuje se tak sekrece inzulínu ze slinivky, což je lékařsky velice zajímavé.

S jedením pětkrát za den je to takový přežitý mýtus. U těch, kteří se to snaží dodržet, se pak stává, že vlastně jedí celý den a neustále se jim stimuluje slinivka. Ta by ale měla fungovat tak, že má po jídle čas na regeneraci. Po určité době ví, že dostane kvalitní jídlo, zpracuje je a zase má chvíli na regeneraci.

Pokud tedy jíte třikrát denně, není problém. Často se jen mění gramáž jídla. Horší je to u lidí, kteří jedí celý den, jí z nudy, doma u televize. Když začnou jíst správně, najednou objeví volný čas a kolikrát neví, jak s ním naložit.

Také je to tak, že někdo jí ze stresu, ale někdo si tak umocňuje pohodu – když jde kámoška s kámoškou na kávičku a zákusek. Jednou za čas  je to fajn, ale každý den s kávičkou a tatrankou se na těle projeví. Jedná se o prázdné kalorie, které tělo nepotřebuje. Jednou za čas dobrý, ale když se dnes podíváme na to, jak jedí děti? Chipsy zapíjí energetickým nápojem???

To by se snad mělo zakázat.

Když už jsem zmínila i tekutiny, musím říci, že hodně řeším s lidmi pitný režim. Mnohdy pro ně bývá problém vypít tři litry čisté vody. Oni vypijí maximálně  ¾ litru a ještě něco slazeného. Přitom voda je základ.

Jestli mám v této oblasti nějaké cíle?  Samozřejmě, že mám. Sranda je to s manželem, který říká, že v Jeseníku mi výživový program nepojede. Většinou mu odpovídám, ať počká, že za mnou budou jezdit lidi z širokého okolí. Sice si z toho děláme legraci, ale jednou by to tak mohlo být. Nedávám si do kdy. Prostě věřím, že i v Jeseníku a okolí se najdou lidé, kteří myslí na svoje zdraví a tahle služba jim může pomoci.

Také tím, že pracuji jako „kouč“, spojuji výživové poradenství s pozitivním myšlením. Dalším komponentem k tomu je pak pohyb. Pokud se totiž lidé nezačnou hýbat, nebudou šťastní. V této oblasti spolupracuji s Martinou Juříkovou. Skvělou fyzioterapeutkou  a  lektorkou pohybových aktivit.

Co se týká jiných sportů, hledala jsem takový, který by byl vhodný pro všechny. Myslím, že jsem ho našla v Nordic Walking. Chůze je přirozená, může se chodit kdykoliv a kdekoliv. Přizpůsobí se terén, rychlost. Sama také chodím Nordic Walking a baví mě to.

Takže zdravá strava, pozitivní myšlení a pohyb je ono důležité ke zdravějšímu a spokojenějšímu životu.

Zdraví a spokojenost mám raději než číslo jako hmotnost. Hmotnost neřekne nic o tom, z čeho je člověk složen. Raději používám pojem „zdravá váha“. To znamená, že člověk má tolik tukové tkáně, která ho neomezuje nebo nezvyšuje jeho zdravotní rizika.

Někdy totiž zvážím ženu s normální hmotností, ale následně jistím, že má velmi málo svalů a její tělo se skládá ze spousty tuků. Přitom na první pohled štíhlá žena.

Naopak přijde někdo robustnější, ale zjistíme, že má deset kilo svalů navíc. Zůstane v pásmu nadváhy, ale tuková tkáň bude v normě.  Proto škatulkování dle toho, kolik vážíte a jaké máte BMI jako lékařka neuznávám. Naopak každé tělo vnímám individuálně.

..

Zda člověk vstoupí do programu, nebo ne ovlivňuje nejen jeho zájem, ale také jeho finance. Já si říkám, do čeho jiného investovat než do zdraví a spokojenosti. A myslím si, že pokud si někdo za služby, ale i lékařskou péči zaplatí, víc si toho váží. Vidím to i v ordinaci, jak se lidi umí neuctivě chovat k tomu, co mají zadarmo, co jim platí pojišťovna.

Pro běžného člověka je cena vyšší, ale dostupná. Většinou se i ke konci programu ptám, zda to pro ně byla opravdu dobrá investice a zatím všichni řekli, že ano. Posunulo je to.

Člověk musí brát v potaz, že balíček zahrnuje dvanáct hodin mé práce, měření na špičkovém přistroji, posílání poplatků do Německa, vystavení jídelníčku. Nenabízím spotřební produkt, nabízím unikátní službu.  Pokud chce někdo shodit čtyři kila a jinak je se svým životem spokojený, najde si i jinou cestu.

Pro mě je důležité, že nejsem výživový poradce. To jsou podle mě často lidé z ulice po čtrnáctidenním kurzu, co mají najednou radit ostatním a jsou populární díky reklamám. To mě štve, „specialisti“.  Jsou to spíše prodejci potravinových doplňků!  V Metabolic Balance nenabízíme žádné potravinové doplňky či náhražky stravy!  Jídelníček je založen na přirozené stravě.

Mám selský rozum a mám lékařské vzdělání, takže dokážu posoudit, které dietní programy jsou postavené dobře a co je komerce.  Než aby se zhublo osm kilo a přibralo deset, je lepší nehubnout a zůstat s mírnou nadváhou, ale ze zdravotního hlediska být v pořádku.

Také to souvisí s cenou. Až mě překvapuje, kolik prostředků jsou lidé ochotní dát do doplňků stravy a tabletek. Dokonce, když si to spočítají dohromady, vychází slibované zázraky výrazně dráž než služby, které nabízím.  Ale každý má právo volby.

Jde o  celkové ozdravení těla, kdy je zajímavé, že se mění i psychika. Jedna paní třeba přestala nosit černou barvu. Já to taky tak měla. Obě jsme teď barevnější. Sám člověk pak také vidí svět barevněji veseleji.

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *