O blogu

Jesenický večer na Ghettofestu

Díky Katce Soldánové se Women of Jeseníky podílí na letošním ročníku brněnského pouličního festivalu pro všechny – Ghettofestu. Páteční večer 26. června bude věnovaný Jesenicku. Hosté představí alespoň zlomek toho, co se v současné době děje na neuvěřitelně zajímavé jesenické kulturní scéně.

Program:
18:00 FILIP RAIF – vernisáž

19:00 ÚTĚK, NÁVRAT, SMÍŘENÍ: HERTA LINDEMANNOVÁ SE VRACÍ DOMŮ – filmový dokument

20:15 JESENICKO – ZAPOMENUTÝ REGION V POHRANIČÍ A JEHO NOVÁ KULTURNÍ IDENTITA
Kateřina Tučková, Zdeňka Morávková,
Serafine Lindemann

21:30 PĚTIČLENNÉ TRIO – koncert

+ pivo z rodinného pivovaru CESTÁŘ v Ostružné  (připomeňte si rozhovor s Katkou tady)

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

www.ghettofest.cz

 


FILIP RAIF
Jesenický ilustrátor, grafik. Autor letošního vizuálu Ghettofestu. Napsal a ilustroval knížky Herta a Finnkamanla – strašidelný příběh o žulovském démonovi od Pěnkavy. Je známý svými ilustracemi pro dětský časopis Raketa, grafickými návrhy pro kapelu Priessnitz, Kafka band, podílí se na komiksech Jaromíra 99 a Jana Nováka (např. Zátopek, Zatím dobrý). Spolupracuje s jesenickými značkami jako je Bairnsfather, Lichtwitz nebo Tančírnou v Račím údolí.
Na Ghettofestu Filip představí výběr ze svých Altvaterpohledů – pohledy na výjimečné osobnosti, místa a události z kraje kolem Jeseníku a dále pak půvabné ilustrace ke knížce Hertha – soubor krátkých příběhů z dětství Herty Lindemann, rodačky z Velkých Kunětic. To vše s láskou made in Sudety!
http://altvaterpohledy.blogspot.com/

ÚTĚK, NÁVRAT, SMÍŘENÍ: HERTA LINDEMANNOVÁ SE VRACÍ DOMŮ
Dokument, Německo, ČR 2019, 64 minut, režie Frank Sauer
CZ titulky
Hlavní hrdinka dokumentu Herta Lindemannová, která nedávno oslavila své stoleté narozeniny, nás vyprovází na cestě časem od 20. let 20. století až do současnosti.
Herta se narodila a vyrostla v obci Velké Kunětice na Jesenicku. Stejně jako více než 2,5 milionu ostatních sudetských Němců byla ze své vlasti v roce 1945 vyhnána. Díky náhodě se jí podařilo uprchnout přes Prahu do Švédska, později se usadila v Německu. Od šedesátých let minulého století Herta navštěvovala pravidelně svůj „starý domov“, poslední tři roky ve společnosti mnichovského filmaře Franka Sauera.
„Dokument není jen životopisným záznamem pro budoucí generace, ale také poctou umění a výzvou pro příští generace, apelem za otevřené hranice, toleranci a vzájemnou úctu.“ (Serafine Lindemann)
https://www.youtube.com/watch?v=hCk9g2xcCDI

JESENICKO – ZAPOMENUTÝ REGION V POHRANIČÍ A JEHO NOVÁ KULTURNÍ IDENTITA
Touto částí programu nás provede spisovatelka Kateřina Tučková. Představí nám česko – německý festival V centru/ Im Zentrum, který se každým rokem koná na různých místech Jesenicka a prostřednictvím umění odkrývá bývalé Sudety v jejich kulturní rovině. Kateřina na tomto festivalu pravidelně vystupuje a její chystaný román Bílá voda se odehrává právě na Jesenicku.
Uvedenou kulturní a uměleckou iniciativu nám přiblíží také zakladatelky a ředitelky festivalu Serafine Lindemann, německá kurátorka, jejíž rodina z Jesenicka pochází a Zdeňka Morávková, umělkyně, ilustrátorka, dramaturgyně Tančírny v Račím údolí, iniciátorka mnoha projektů v oblasti Rychlebských hor. Seznámil je v roce 2014, vlastně dalo by se říct záměrně, spisovatel Jaroslav Rudiš a jak říkají, bylo to pro ně setkání osudové (a my dodáváme, že to bylo setkání osudové i pro jesenické kulturní dění).
V rámci diskuze bychom se chtěli také věnovat tzv. fenoménu nových Sudet – osidlování příhraničních oblastí lidmi přicházejícími z měst, kteří sem přinášejí novou kulturu a životní styl.
http://imzentrum.eu/info

PĚTIČLENNÉ TRIO
Hravá kytarovka doplněná trubkou odrážející poetiku zapomenutého a magického kraje Jeseníků a Rychlebských hor. Směs alternativního rocku a blues.

Marek Zbořil – kytara, zpěv, Dalibor Bernatík – baskytara, zpěv, Lukáš Morávek – trubka, kytara, Apostolos Ioanidis – bicí

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *